סגרון ג'קי-הנרי ושות' - משרד עורכי דין

רח רמז 13 (בית רמז - קומה 7) נתניה 42310  09-8339007 ייעוץ אישי : 052-2892777

רחוב רמז 13 (בית רמז - קומה 7) נתניה 42310
טלפון: 09-8339007        נייד: 052-2892777


     לייעוץ ללא עלות חייג , כתוב ,שלח SMS

עורכי דין פליליים בנתניה   עורך דין פלילי בנתניה   עורכי דין פליליים  עורך דין פלילי עורך דין פלילי

French VersionEnglish Version Russian Version בשפה הערבית

קצין מבחן - שירות מבחן מהו?

שירות המבחן, הנו שירות ממלכתי סוציאלי במשרד הרווחה, המעוגן בחוק סדר הדין הפלילי ומהווה חלק ממערכת אכיפת החוק. שירות המבחן אחראי על מתן שירותי אבחון, פקוח, טיפול ושיקום למעורבים באירוע פלילי (חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה).צוות השירות מורכב מעובדים סוציאליים בהכשרתם המכונים "קציני מבחן". 
טרם גזירת עונשו של נאשם, במקרים מסוימים, אם לבקשת ב"כ הצדדים ואם ביוזמת ביהמ"ש, מתבקש תסקיר שירות המבחן. האבחון בשירות כולל מפגש עם הנאשם אשר לגביו התבקש תסקיר שירות מבחן. במפגש זה נאספים פרטים כגון מיהות הנאשם, נסיבות ביצוע העבירה וכד´ ובסופו מגבש קצין המבחן את ההמלצה בדבר העונש הראוי. שירות המבחן מופקד בעיקר על שיקום העבריין, שעה שבית-המשפט חייב לשוות לנגד עיניו גם את האינטרס הציבורי.
משבא ביהמ"ש לדון בשיקול של תיקון העבריין ושיקומו, ומבקש לדעת על שום מה ולמה דרוש שיקום זה וכיצד ייעשה, חשיבות רבה נודעת לתסקיר שירות המבחן, במיוחד כאשר תסקיר זה יסודו בהתרשמות אישית מתוך שיחות פנים אל פנים עם נושא התסקיר ועם המקורבים לו. קצין המבחן, בהגשת התסקיר, בא לסייע לבית המשפט בקביעת טיב העונש ומידתו. על שירות המבחן מוטלים תפקידים נוספים, לבד מהכנת תסקיר נאשם, כגון: הכנת תסקירי מעצר; פיקוח על צווי מבחן ותיק פלילי; הכנת תסקירי קורבן עבירה, שירות המבחן מכונה בפסיקה "זרועו הארוכה של בית המשפט". (לאתר שירות המבחן לחץ כאן)
מאמר זה כולל בתוכו מידע כללי וראשוני בלבד ובשום מקרה אינו יכול לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי מקצועי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. כמו כן, הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
 
שירות המבחן הוא כלי רב חשיבות בעבודתו של עורך הדין הפלילי ולהמלצתו (למרות שאינה מחייבת את השופט) חשיבות גבוהה מאוד ולעיתים בשל המלצות חיוביות של שירות המבחן ניצל הנאשם מתקופות מאסר ארוכות ולעיתים, להיפך, תסקיר שלילי שמוגש לבית המשפט יכול להחמיר את עונשו של הנאשם. כמו בענייני ענישה כך גם בהליכי המעצר, תסקיר חיובי שמגיש שירות המבחן יכול להביא לשחרור של נאשמים בעבירות חמורות ואף עםאם מדובר בעבירת רצח. לעומת זאת, תסקיר שלילי יכול להותיר נאשם נורמטיבי מאחורי סורג ובריח לזמן רב.
 
משכך,עורך דין פלילי שעושה את עבודתו נאמנה חייב להכין את הלקוח שלו לקראת המפגש עם קצין המבחן ולהכווין את הלקוח טרם קבלת התסקיר. עורך הדין הפלילי צריך גם לנסות לשוחח עם קצין המבחן ולנסות "להציל" את התסקיר לפני כתיבתו, בין אם מדובר בהצעת חלופה אחרת ובין אם מדובר בניסיון להוסיף איזוק אלקטרוני וכו'.
לעורך דין פלילי ג'קי הנרי סגרון ניסיון רב ביותר בהכנת נאשמים לקראת פגישה עם קציני מבחן ובאם כבר הוגש תסקיר שלילי אזי ישנן המון דרכים יצירתיות להתמודד עם תסקיר שלילי.

זקוק לפרטים נוספים ? ייעוץ מקצועי דיסקרטי ללא התחייבות פנה לעורך דין פלילי סגרון ג'קי מכאן או לטלפון נייד 24/7: 052-2892777

חדשות פלילים ומאמרים אחרונים

ייעוץ ללא התחייבות

כתוב , פנייתך חשובה לנו !