סגרון ג'קי-הנרי ושות' - משרד עורכי דין

רח רמז 13 (בית רמז - קומה 7) נתניה 42310  09-8339007 ייעוץ אישי : 052-2892777

רחוב רמז 13 (בית רמז - קומה 7) נתניה 42310
טלפון: 09-8339007        נייד: 052-2892777


     לייעוץ ללא עלות חייג , כתוב ,שלח SMS

עורכי דין פליליים בנתניה   עורך דין פלילי בנתניה   עורכי דין פליליים  עורך דין פלילי עורך דין פלילי

French VersionEnglish Version Russian Version בשפה הערבית

זומנתי לחקירה במשטרה - מה לעשות?

התנהלות נחקר בחקירה משטרתית -  אין מחלוקת כי חקירה פלילת במשטרה אינה הליך נעים וכי לחקירה הפלילית במשטרה עשויות להיות משמעויות ומרחיקות לכת לגבי הנחקר. התנהלות נכונה בחקירה, ללא קשר לאשמה או חפות של הנחקר, יכולה להביא לעיתים לסגירת התיק ובמקרים אחרים לזיכוי במשפט פלילי. למעשה, לא די בהיותו של הנחקר במשטרה חף מפשע ולא די בכך שהנחקר "בטוח" שהוא מכיר את החוק ושהחוקר נראה לו אדם נחקר והגון  - יש הכרח בעורך דין פלילי מנוסה בייעוץ מקצועי בתחום.

נחקרים רבים, בדרך של התנהלות לא נכונה בחקירה, יצרו לעצמם נזק בלתי הפיך וניסיון החיים מלמד כי לעיתים דווקא חקירתו של החשוד היא זו שסיבכה אותו בתיק יותר משאר העדויות הקיימות. ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין פלילי הוא הכרחי ועשוי למנוע נזק עתידי חמור.
לעיתים ולפי נסיבות העניין רצוי וצריך להגיע לחקירה במשטרה בליווי עורך דין פלילי, שיצטרף לנחקר בתחנת המשטרה. (לעורך הדין בישראל אין זכות להיות נוכח בחדר החקירה אולם נוכחות בתחנה המשטרה אפשרית ואף רצויה) . בטרם תחילת החקירה על הנחקר לברר מהן החשדות המיוחסות לו ומהן העובדות הידועות למשטרה . יש לשים לב כי אנשים רבים אינם מודעים להבדל המהותי שבין עד לנחקר. עד בדרך כלל אינו חשוד בביצוע עבירות כלשהן אלא רק צריך "לתרום" למשטרה את המידע שראה או שמע. לעומתו הנחקר הנחשד בפלילים מצבו שונה לחלוטין והמשמעויות הנגזרות מחוסר ידיעה וחוסר הכנה לקראת החקירה הן כאמור מרחיקות לכת.
חשוב לציין כי פעמים רבות אדם מוזמן למשטרה בטענה שעליו רק למסור עדות קצרה לגבי אירוע מסויים ואז כשהלה מגיע מודיעים לו כי הינו חשוד ולעיתים אף עוצרים אותו ומעבירים אותו למתקן כליאה. זכותו של חוקר שלא לפרט את סיבת ההזמנה לתחנת המשטרה והמון פעמים אנשים שזומנו "רק כדי להשיב לשאלה או שתיים" במשטרה מצאו עצמם מסובכים עד צוואר בחשדות כבדים.
חשוב להדגיש כי לאור פסיקתו של בית המשפט העליון זכותו של כל נחקר לבקש להיוועץ עם עורך דין בטרם תחילת החקירה. בסיום החקירה ובטרם החתימה ,חובה לקרוא היטב מה החוקר כתב ובמידה ולא נרשמו הדברים במדוייק חשוב לבקש מהחוקר לתקן את העדות. יש לציין כי כיום קיימת ברוב תחנות המשטרה בישראל מערכת וידאו סמוייה, "ענבל", המתעדת את כל מה שנאמר בחקירה.
חשוב להדגיש כי השוטר החוקר אינו חבר של הנחקר והוא נחוש להוציא מהנחקר את מקסימום האינפורמציה הרצויה לו. לחוקר קיימים טקטיקות רבות ואמצעי חקירה שונים ומגוונים כדי לנסות ולגרום לאדם להפליל את עצמו או להפליל אחרים. חשוב לשמור על ערנות בשלבי החקירה השונים. לשים לב שאין שיחות חולין בינך לבין החוקר שכן כל שיחה בעת 'הפסקת סיגריה' עשויה להיות מוקלטת ומתועדת ובסופו של דבר תשמש נגד הנחקר.
החוקר המשטרתי הממולח ייצור המון מצגי שווא וישתמש בהמון טקטיקות פסיכולוגיות כדי לשבור את רוחו של הנחקר. חשוב מאוד להיות קשוב לנאמר ולעיתים, במקרים מסויימים, עדיף לשמור על זכות השתיקה ולא להיתפס בשקר אשר הינו ראיה מפלילה לכשעצמה.
בנוסף, מן הראוי שבמהלך החקירה תתנהל בכבוד לחוק המשטרתי, ניסיון החיים מלמד כי הרבה תיקים שהחלו בחשדות כבדים הסתיימו בסופו של דבר אך ורק בעבירות של הפרעה לשוטר או העלבת עובד ציבור שהן תולדה של התנהגות הנחקר בעת חקירתו.
יתרה מכך, התנהלות חצופה ובריונית במהלך החקירה יוצרת "מוטיבציה" מצד החוקר לסבך את הנחקר והרבה פעמים נראה כי אלמלא הנחקר היה מתנהל בצורה שלילית, ככל הנראה, החוקר לא היה לוקח את התיק "באופן אישי". כמו כן, כפי שנאמר לעיל, בשל העובדה כי רוב החקירות מתועדות בצילומי וידאו אזי יהיה קשה יותר לשכנע שופט שאדם שנצפה מאיים על שוטר בעת חקירתו לא ביצע את העבירות המיוחסות לו.
 
חשוב מאוד שלא ליצור קשר עם מעורבים אחרים בפרשייה שלגביה אתה נחקר, יצירת קשר כזה עשויה להוות עבירה עצמאית של שיבוש הליכי חקירה ותיאום עדויות.
באם הנך חש כי אינך חש בטוב במהלך החקירה המשטרתית, בין אם בשל הלחץ המופעל עליך ובין אם בשל עניין רפואי אחר על תהסס לדרוש בזיקת רופא לאלתר, זו חובתם של חוקרי המשטרה וזכותך לקבל טיפול רפואי גם בעת חקירתך.
 לסיכום, חקירה פלילית אינה דבר קל ו.או דבר שניתן להקל בו ראש. לפני חקירתך ולאחריה רצוי מאוד שתלווה על-ידי עורך דין פלילי מקצועי העוסק בתחום המשפט הפלילי. ליווי צמוד של עורך דין פלילי יש בה כדי למנוע הסתבכויות מיותרות, מעצר ואח"כ מאסר, עלויות גבוהות ביותר, אבדן חופש ועגמת נפש.   
מאמר זה כולל בתוכו מידע כללי וראשוני בלבד ובשום מקרה אינו יכול לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי מקצועי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. כמו כן, הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

זקוק לפרטים נוספים ? ייעוץ מקצועי דיסקרטי ללא התחייבות פנה לעורך דין פלילי סגרון ג'קי מכאן או לטלפון נייד 24/7: 052-2892777

חדשות פלילים ומאמרים אחרונים

ייעוץ ללא התחייבות

כתוב , פנייתך חשובה לנו !